Reports & E-books

Gain insights and discover reports on latest digital business solutions and technology trends from Commencis experts.

Navigating the Digital Future

Innovations and UX Trends for Airlines

Discover the transformative journey of airlines in the digital era, exploring innovations and evolving user experience trends.

Store project report

A study on how to leverage app store ratings and reviews for successful product roadmapping

In this report, we aim to share our journey of discovering new sources of “data” that help draw insights about digital product success.

Redefining Payment Systems in the Digital Age

Redefining Payment Systems in the Digital Age

Considering the transformation of the payment systems, this report examines the global digital payment trends for 2022.

commencis 2022 Top Mobile App Trends report

2022 Top Mobile App Trends

This report analyzes the global state of mobile applications world from two different standpoints: 2022 mobile app development trends, and 2022 mobile app trends by industry.

Wealth Tech Trends Report Featured image

Wealth Tech Trends of The Year

The year 2020 was an important year for the development and growth of asset technology, and wealth tech has become one of the main financial industries, revolutionizing the way users interact with financial institutions.

yönetilen bulut servisleri commencis cloud rapor aws

Yönetilen Bulut Servisleri

Müşterilerin geçiş, optimizasyon ve bunun gibi hizmetlerin de dahil olduğu kısmi veya tamamen dış kaynaklarla yönetildiği (outsource) bir çalışma modeli olan yönetilen bulut servisi, şirketlerin kendi bulut altyapılarını yönetmek için yeterli uzmanlığa sahip olmadıkları anda devreye girer.

Revenue Growth Management in the Cloud

Revenue Growth Management in the Cloud

In the "Revenue Growth Management in the Cloud" e-book, we aimed to give a snapshot of the current Cloud world, the key players, and how you can grow your business benefiting from the Cloud.

Super Apps: All in One Experience is on the Rise

Today, platform-based business models are strongly affecting digital economies and high-expectancy users of the digital age are turning to multi-purpose apps where they can perform all their work from one place and on mobile.

2021 yatirim trendleri commencis

Yatırım Trendleri Raporu

2020 yılı, varlık teknolojisinin gelişimi ve büyümesi açısından önemli bir yıl olurken, ‘wealthtech’, kullanıcıların finans kurumlarıyla olan etkileşimlerinde devrim niteliğindeki ana finans endüstrilerinden biri haline geliyor.

sosyal medya raporu

Sosyal Medya Raporu

2020’de evde geçirilen dönemi avantaja çeviren sosyal medya şirketleri, canlı yayın akışı ve video paylaşım özelliklerini giderek geliştiriyor. Sosyal medya kullanımına ve platformlarına odaklandığımız bu raporda sosyal medyanın 2021’de öne çıkan trendlerini ve uygulamalarını inceledik.

2021 dijital trendler

2021’de Öne Çıkan Dijital Trendler

2020, tüm sektörler için büyük bir dijital dönüşüm yılı oldu. Bu raporda, 2020 yılında yükselişe geçen mevcut uygulamaları ve bu dönem hayatımıza yeni giren dijital uygulama ve yenilikleri inceleyerek sektöre katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Cloud Optimization: How to Save on Your Cloud Bill

Cloud computing offers significant financial and operational benefits to organizations. With constantly changing demand from business side and change in pricing and services by cloud providers, managing cloud services effectively becomes crucial for organizations to maximize financial benefits. In this e-book, our cloud experts explain more on how to reduce your cloud computing bills and how to estimate accurate cloud costs and consumption.

The Future of Digital Banking

Today, the demand for online banking has been increasing at an unprecedented rate in parallel with key industry drivers including the increasing use of mobile technologies, rising customer expectations and growing number of Gen Z users. With the impact of COVID-19, online banking has been a must for traditional banks to provide their services and compete in the market. In this report, we address the key strategic plays that traditional banks can strategically choose to stay competitive and grow their business.

Dijital Odağında Güzellik

Güzellik dünyasına ağırlıklı olarak dijital bir çerçeveden baktığımız bu raporun kapsamında sağlıklı yaşam trendlerini ve bunun teknolojik gelişmelerle olan bağlantısını, kozmetiğin e-ticarete etkilerini, pandeminin güzellik sektöründeki geçici ve kalıcı etkilerini inceliyoruz.

online sipariş uygulamaları kullanıcı deneyimleri

Sipariş Servisleri İncelemesi-2

Herkesin yavaş yavaş evlerden çıkmaya başladığı yeni normal döneminde, temel alışkanlıklarımızın kısa bir evrim sürecine maruz kaldığını, bu dönemde edindiğimiz ve kalıcı hale gelen birçok alışkanlığın da hayatımızı dönüştürdüğünü fark etmeye başlıyoruz. Bir yandan da uzaktan hizmet alabildiğimiz her türlü sipariş servisine ne kadar hızlı adapte olduğumuzu görüyoruz. Covid-19 bir anlamda dijital dünyaya uyumlanma konusundaki direncimizi zorunlu olarak kırıyor ve her yaştan insanı yeni normalin yepyeni bireylerine dönüştürüyor.

A Look into the ‘New Normal’

We imagine the “new normal” for our daily interactions through the lens of digital transformation, and how digital solutions can help us to overcome the challenges we face and make the world a safer place.

Covid-19 ile Sipariş Servislerinin Önlenemez Yükselişi ve Uygulamalar Arası Bir Deneyim Yolculuğu

Sipariş Servisleri İncelemesi-1

İhtiyaçlarımızın buluşların anası olduğunu söyleyen Platon’u fazlasıyla onayladığımız günlerden geçiyoruz. Covid-19 süreci hayatımızı, çağımızı ve böylece tüm alışkanlıklarımızı yeniden belirlerken dijital dünya da bunlardan yola çıkan çözümler üretmeye devam ediyor. Bu çözümlerin başında ise şu günlerde temel ihtiyaçlarımızı evlerimize servis ederek hayatlarımızı kurtaran teslimat uygulamaları geliyor.

Insurance report

Post COVID-19: A new era for insurance industry

The novel coronavirus (COVID-19) continues to disrupt industries and businesses around the world in an unprecedented way. Insurance companies play a critical role during this period as unforeseen conditions like loss of lives, jobs or the collapse of businesses direct people to apply for insurance companies to get support. For the very reason, it’s one of the industries that is most likely to be impacted not only throughout the crisis but also in the following period.

Stay tuned for Commencis insights & reports