WWDC 2020 Ardından Öne Çıkan Başlıklar

WWDC 2020 Ardından Öne Çıkan Başlıklar

Her yıl Worldwide Developers Conference (WWDC) 2020 konferansında Apple, iOS ve ekosistemindeki diğer işletim sistemlerinin bir sonraki sürümünde yer alacak yeni API’leri tanıtıyor ve Eylül ayı içinde duyurduğu yeni iPhone modelleri dışında kalan bazı donanım güncellemelerini paylaşıyor. Geçtiğimiz yıldakilerden farklı olarak Apple bu yıl ilk kez WWDC’yi %100 çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Apple’ın Cupertino’daki merkezinde gerçekleştirilen WWDC konferanslarındaki lab’larda katılımcılara, alanında uzman Apple mühendislerine yeni duyurulan özellikler ile ilgili doğrudan soru sorma olanağı tanınıyordu. Çevrimiçi stile uyum sağlayarak bu WWDC Lab’ları da çevrimiçine taşındı. WWDC konferansı süresince yeni geliştirilen özellikler hakkında Apple mühendislerinden teknik destek almak için randevu talebinde bulunma olanağı sunuldu.

Etkinlikte iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 ile macOS Big Sur işletim sistemi sürümleri tanıtıldı. Etkinliğin en büyük haberi ise kuşkusuz Apple silikon idi. Apple kendi tasarladığı işlemcilerini Mac ailesinde de kullanacaklarını duyurdu.

Her yıl olduğu gibi WWDC bu yıl da en çok kullanıcı kitlesine sahip olan iOS işletim sistemindeki yeni özellikler ile başladı.

iOS 14

iOS 14’te Ana Ekran’da iki önemli değişiklik var. Bunlar yeni gelen Uygulama Kütüphanesi (App Library) ve araç takımlarındaki (widgets) değişiklikler olacak.

Kullanıcılar Ana Ekran’larında istedikleri sayfaları gizleyip Uygulama Kütüphanesi adı verilen klasörler altında otomatik olarak toplayabilecekler. Burada uygulamaları bulmayı kolaylaştırmak için “Öneriler” ile “Yeni Eklenenler” adında iki klasör de bulunuyor.

Ana Ekran için yeniden tasarlanmış araç takımları tanıtıldı. Araç takımları artık farklı ölçülere göre ayarlanabilecek ve istenirse Ana Ekran’a yerleştirilebilecek. Akıllı Yığın (Smart Stack) adı verilen bir başka özellik ile birden fazla araç takımını içeren özel bir araç takımı sayesinde araç takımları arasında geçiş yapılabilecek. Ayrıca iOS 14 günün farklı saatlerinde en anlamlı araç takımını size sunuyor olacak. Örneğin sabah hava durumu bilgisi ile borsa bilgilerini görüntülerken gün içinde takviminizi görebileceksiniz.

Uygulama Klipleri (App Clips) özelliği ile uygulamaların küçük bir kesimi kullanıcılara sunulabilecek, böylece uygulamanın ne işe yaradığını keşfetmeleri için kolay bir yöntem sağlayacak. Uygulama Klipleri ödeme yöntemi olarak Apple Pay’i, giriş yapma yöntemi olarak Apple ile Giriş Yap’ı (Sign in with Apple) destekliyor. Uygulama Klipleri; QR kodları, Mesajlar, Safari, Haritalar üzerinden sağlanabilecek URL’yi kullanarak indirilebilecek, eğer uygulama yüklü değilse Uygulama Klipi doğrudan görüntülenebilecek. Uygulama Klipleri Ana Ekran’da bulunmayacak ancak Uygulama Kütüphanesi’nde Son Kullanılan Uygulamalar klasöründen erişilebilecek. Uygulama Klipleri için 10 MB büyüklük kısıtlaması bulunuyor.

iPadOS’te olan Resim içinde Resim özelliği iOS’e de geliyor ve videolar uygulama dışında oynatılabiliyor. İstenirse video yanlara doğru küçültülüp içerik görüntülenmeden yalnızca dinlenebiliyor. İçeriği dinlerken ekranı kaplamayan Resim içinde Resim sayesinde farklı uygulamalar kullanılabiliyor.

Çağrılar ekranı tümüyle kaplamıyor olacak, bir bildirim ile görüntülenecek. Siri de artık kompakt bir tasarıma sahip olacak. Böylece kullanıcılar odaklarını kaybetmeden Siri arayüzünü görebilecek. Bu anlamda kompakt arayüz Apple’ın iOS 14’te ön plana çıkardığı bir konu oldu.

iOS ile birlikte gelen Mesajlar ile Haritalar uygulamalarının arayüzünde önemli değişiklikler bulunuyor. Mesajlar uygulamasınında en sık kullandığınız yazışmalarınızı iğneleyebilecek, mesajların arasında doğrudan yanıt dönebileceksiniz. Mesaj içinde kişilerden söz edebilecek (mention), sizden söz edildiğinde bildirim alacaksınız. Yeni Memoji seçenekleri de gelen özellikler arasında. Haritalar uygulamasında ABD, Birleşik Krallık, İrlanda ile Kanada için yerler, yaya yolları ile yollar için daha doğru bilgilendirme alma yönünde iyileştirmeler yapıldı. ABD ve Çin’deki birkaç kentte yükselti ile merdivenleri dikkate alan bisiklet yönlendirmesi seçeneği geldi. Elektrikli arabalar için EV şarj noktalarını içeren yönlendirme özelliği geldi. Sıkışık trafik olan kent merkezlerini dikkate alarak yönlendirme seçeneği geldi.

Car Play için duvar kağıdı desteği ve yeni uygulama tasarım şablonları geliyor. Arabanızın anahtarı yanınızda olmadan iPhone ile araba kilidini açabileceksiniz. Dijital araba anahtarınızı oluşturabilecek ve başkalarıyla paylaşabileceksiniz. Bu özellik şimdilik BMW 2020 5 serisi için tanıtıldı ancak yakın zamanda diğer marka ve modeller için de yaygınlaşmasını bekliyoruz.

iPadOS 14

Araç Takımları, Siri arayüzü, sıkıştırılmış çağrı arayüzü gibi iOS 14’te sunulan daha pek çok özellik iPadOS 14 için de geliyor. Bunlara ek olarak Fotoğraflar, Dosyalar, Notlar, Müzik gibi uygulamalarda yan çubuk geliyor. Ayrıca araç çubuğu yeniden tasarlanıyor. Böylece ekranlar arasında yönlendirme ve fotoğrafları düzenleme gibi özellikler çok daha kolay erişilebilir oluyor. Bu özelliklerden geliştiriciler de yararlanabilecek. Yan çubuk veya aşağı açılır menüler ile Apple uygulamanın sunduğu bilgiye ve işlevlere daha kolay ve tek bir yerden erişmeyi ön planda tutuyor.

Arama arayüzü de Siri gibi tüm ekranı kaplamayacak, macOS’te olduğu gibi ekranı ortalayan bir metin kutusu olarak karşımıza gelecek. Böylece kullanıcılar çalışmakta oldukları içerikleri arka planda tutabilecekler. Arama çok daha kapsamlı olacak, her türlü içerik aranabilir olacak.

Scribble adını verdikleri yeni bir özellik ile el yazısı normal metne otomatik çevrilebilecek, böylece normal metinden farksız kopyalanabilir ve yapıştırılabilir olacak. Tüm metin alanları Apple Pencil ile el yazısını destekleyecek.

watchOS 7

iOS 14’te olduğu gibi Harita yönlendirmelerinde bisiklet sürme geliyor. iOS’te tanıtılan bir başka özellik olan dil çevirisi Siri ile watchOS’te de desteklenecek.

Sağlık tarafında el yıkama tanıması geliyor. El yıkama tanındığında 20 saniye otomatik geri sayım başlıyor.

Dans gibi yeni antrenman tipleri geliyor. Dans hareketlerini izleyerek ne kadar kalori yaktığınızı hesaplayabilecek.

Kullanıcıların oluşturduğu kadranlar (watch face) paylaşılabilecek.

Uyku analizi için yeni bir uygulama da geliyor.

Gizlilik

Gizililiği üst düzeye çıkarmak için kullanıcılar kesin konumları yerine yaklaşık konumlarını paylaşabilecekler. Yine kullanıcı gizliliği için konuşma tanıma artık aygıt üzerinde yapılacak. Yeni gelecek Çeviri uygulamasında da gizlilik ön planda. Bu uygulama içinde çeviriler yine aygıt üzerinde yapılacak ve ilk etapta 11 dil desteği bulunacak. Türkçe şimdilik bu diller arasında bulunmamakta.

Mikrofon veya kamera etkin olduğunda kullanıcıya durum çubuğunda bir belirteç gösterilecek.

App Store’da uygulama sayfasında uygulamanın istediği izinler listelenecek, kullanıcılar uygulamayı indirmeden önce bu izinlerin neler olduğunu görebilecek.

macOS Big Sur

macOS X güncellemelerinden sonra en büyük güncelleme olarak anılan macOS Big Sur tanıtıldı. macOS daha ferah olduğu belirtilen yeni bir tasarıma kavuştu.

Mesajlar ve Haritalar için iOS’te tanıtılan özelliklerin macOS’te de geleceği aktarıldı.

Safari ziyaret edilen siteler için engellenen izleyicileri araç çubuğunda gösterecek. Eklentilere verilen izinler için kullanıcıya daha çok kontrol veriliyor ve kullanıcılar eklentilerin hangi sayfalarda etkin olacağını seçebilecek. Safari farklı dilde gösterilen sayfaları kullanıcının ana diline çevirebilecek.

Yerel iPad uygulamalarını Mac’e taşımaya olanak sağlayan Mac Catalyst’e klavye kısayolları, çoklu ekran desteği gibi macOS’e özgü geliştirme olanağı sunan API’ler eklendiği belirtildi. macOS’teki Haritalar ile Mesajlar uygulamaları da Mac Catalyst teknolojisini kullanan uygulamalar arasına katıldı.

Apple Silikon

Etkinliğin sonunda Apple, yıllar içinde iPhone, iPad ve Apple Watch için geliştirdiği işlemcilerini Mac’ler için de kullanacağını resmi olarak duyurdu. Intel işlemcileri desteklemeyi sürdüreceklerini belirten Apple, geliştiricilerin yeni Xcode sürümüyle hem Intel hem de Apple Silikon mimarisini destekleyecek evrensel uygulamalar oluşturabileceklerini iletti. Bu destek henüz gelmemiş var olan uygulamalar için de son kullanıcıların Rosetta 2 teknolojisi ile ilk günden bu uygulamaları kullanabilecekleri belirtildi.

Bu yıl Apple, çevrimiçi gerçekleştirdiği WWDC 2020 konferansı ile birlikte uzaktan konferans deneyiminin nasıl olması gerektiğini herkese göstermiş oldu. Profesyonelce hazırlanmış çekimleriyle özellikle açılış sunumu (keynote) adeta izleyiciyi ekrana kilitledi. Her ne kadar tanıtılan API’lerin sayısı geçmiş yılları aratmış olsa da genel olarak doyurucu bir geliştirici konferansı olduğunu söylemek gerekir.

Dijital ürün perspektifinden ele aldığımızda duyurulan API’lar arasında Uygulama Klipleri ve araç takımları (widgets)’taki yenilikler ürünlerimizde doğrudan uygulayabileceğimiz özellikler olarak ön plana çıkıyor. Uygulama klipleri ile kullanıcının o an yapmak istediği şey ile doğrudan ilgili, hızlı, pratik bilgi sunulabiliyor. Uygulamaların küçük bir kesimi kullanıcılara sunularak uygulamanın ne işe yaradığını keşfetmeleri için kolay bir yöntem sağlıyor. Uygulama yüklü değilse Uygulama Klipi doğrudan görüntülenip kullanıcının uygulamayı rahatça indirmesi için bir seçenek sunulabilecek. Araç takımları ise kullanıcıya kişisel, anlık, ilişkili etkileşim sunmaya yarıyor. Ana ekranda konumlandırılabilmesi ile kullanıcıya uygulama içeriğini her zaman ulaştırma olanağı tanınıyor. Sonraki yazılarımızda bu iki yeni özelliği derinlemesine sizlere aktaracağız.

10/07/2020

Reading Time: 8 minutes

Her yıl Worldwide Developers Conference (WWDC) 2020 konferansında Apple, iOS ve ekosistemindeki diğer işletim sistemlerinin bir sonraki sürümünde yer alacak yeni API’leri tanıtıyor ve Eylül ayı içinde duyurduğu yeni iPhone modelleri dışında kalan bazı donanım güncellemelerini paylaşıyor. Geçtiğimiz yıldakilerden farklı olarak Apple bu yıl ilk kez WWDC’yi %100 çevrimiçi olarak gerçekleştirdi.

Don’t miss out the latestCommencis Thoughts and News.

  Apple’ın Cupertino’daki merkezinde gerçekleştirilen WWDC konferanslarındaki lab’larda katılımcılara, alanında uzman Apple mühendislerine yeni duyurulan özellikler ile ilgili doğrudan soru sorma olanağı tanınıyordu. Çevrimiçi stile uyum sağlayarak bu WWDC Lab’ları da çevrimiçine taşındı. WWDC konferansı süresince yeni geliştirilen özellikler hakkında Apple mühendislerinden teknik destek almak için randevu talebinde bulunma olanağı sunuldu.

  Etkinlikte iOS 14, iPadOS 14, watchOS 7, tvOS 14 ile macOS Big Sur işletim sistemi sürümleri tanıtıldı. Etkinliğin en büyük haberi ise kuşkusuz Apple silikon idi. Apple kendi tasarladığı işlemcilerini Mac ailesinde de kullanacaklarını duyurdu.

  Her yıl olduğu gibi WWDC bu yıl da en çok kullanıcı kitlesine sahip olan iOS işletim sistemindeki yeni özellikler ile başladı.

  iOS 14

  iOS 14’te Ana Ekran’da iki önemli değişiklik var. Bunlar yeni gelen Uygulama Kütüphanesi (App Library) ve araç takımlarındaki (widgets) değişiklikler olacak.

  Kullanıcılar Ana Ekran’larında istedikleri sayfaları gizleyip Uygulama Kütüphanesi adı verilen klasörler altında otomatik olarak toplayabilecekler. Burada uygulamaları bulmayı kolaylaştırmak için “Öneriler” ile “Yeni Eklenenler” adında iki klasör de bulunuyor.

  Ana Ekran için yeniden tasarlanmış araç takımları tanıtıldı. Araç takımları artık farklı ölçülere göre ayarlanabilecek ve istenirse Ana Ekran’a yerleştirilebilecek. Akıllı Yığın (Smart Stack) adı verilen bir başka özellik ile birden fazla araç takımını içeren özel bir araç takımı sayesinde araç takımları arasında geçiş yapılabilecek. Ayrıca iOS 14 günün farklı saatlerinde en anlamlı araç takımını size sunuyor olacak. Örneğin sabah hava durumu bilgisi ile borsa bilgilerini görüntülerken gün içinde takviminizi görebileceksiniz.

  Uygulama Klipleri (App Clips) özelliği ile uygulamaların küçük bir kesimi kullanıcılara sunulabilecek, böylece uygulamanın ne işe yaradığını keşfetmeleri için kolay bir yöntem sağlayacak. Uygulama Klipleri ödeme yöntemi olarak Apple Pay’i, giriş yapma yöntemi olarak Apple ile Giriş Yap’ı (Sign in with Apple) destekliyor. Uygulama Klipleri; QR kodları, Mesajlar, Safari, Haritalar üzerinden sağlanabilecek URL’yi kullanarak indirilebilecek, eğer uygulama yüklü değilse Uygulama Klipi doğrudan görüntülenebilecek. Uygulama Klipleri Ana Ekran’da bulunmayacak ancak Uygulama Kütüphanesi’nde Son Kullanılan Uygulamalar klasöründen erişilebilecek. Uygulama Klipleri için 10 MB büyüklük kısıtlaması bulunuyor.

  iPadOS’te olan Resim içinde Resim özelliği iOS’e de geliyor ve videolar uygulama dışında oynatılabiliyor. İstenirse video yanlara doğru küçültülüp içerik görüntülenmeden yalnızca dinlenebiliyor. İçeriği dinlerken ekranı kaplamayan Resim içinde Resim sayesinde farklı uygulamalar kullanılabiliyor.

  Çağrılar ekranı tümüyle kaplamıyor olacak, bir bildirim ile görüntülenecek. Siri de artık kompakt bir tasarıma sahip olacak. Böylece kullanıcılar odaklarını kaybetmeden Siri arayüzünü görebilecek. Bu anlamda kompakt arayüz Apple’ın iOS 14’te ön plana çıkardığı bir konu oldu.

  iOS ile birlikte gelen Mesajlar ile Haritalar uygulamalarının arayüzünde önemli değişiklikler bulunuyor. Mesajlar uygulamasınında en sık kullandığınız yazışmalarınızı iğneleyebilecek, mesajların arasında doğrudan yanıt dönebileceksiniz. Mesaj içinde kişilerden söz edebilecek (mention), sizden söz edildiğinde bildirim alacaksınız. Yeni Memoji seçenekleri de gelen özellikler arasında. Haritalar uygulamasında ABD, Birleşik Krallık, İrlanda ile Kanada için yerler, yaya yolları ile yollar için daha doğru bilgilendirme alma yönünde iyileştirmeler yapıldı. ABD ve Çin’deki birkaç kentte yükselti ile merdivenleri dikkate alan bisiklet yönlendirmesi seçeneği geldi. Elektrikli arabalar için EV şarj noktalarını içeren yönlendirme özelliği geldi. Sıkışık trafik olan kent merkezlerini dikkate alarak yönlendirme seçeneği geldi.

  Car Play için duvar kağıdı desteği ve yeni uygulama tasarım şablonları geliyor. Arabanızın anahtarı yanınızda olmadan iPhone ile araba kilidini açabileceksiniz. Dijital araba anahtarınızı oluşturabilecek ve başkalarıyla paylaşabileceksiniz. Bu özellik şimdilik BMW 2020 5 serisi için tanıtıldı ancak yakın zamanda diğer marka ve modeller için de yaygınlaşmasını bekliyoruz.

  iPadOS 14

  Araç Takımları, Siri arayüzü, sıkıştırılmış çağrı arayüzü gibi iOS 14’te sunulan daha pek çok özellik iPadOS 14 için de geliyor. Bunlara ek olarak Fotoğraflar, Dosyalar, Notlar, Müzik gibi uygulamalarda yan çubuk geliyor. Ayrıca araç çubuğu yeniden tasarlanıyor. Böylece ekranlar arasında yönlendirme ve fotoğrafları düzenleme gibi özellikler çok daha kolay erişilebilir oluyor. Bu özelliklerden geliştiriciler de yararlanabilecek. Yan çubuk veya aşağı açılır menüler ile Apple uygulamanın sunduğu bilgiye ve işlevlere daha kolay ve tek bir yerden erişmeyi ön planda tutuyor.

  Arama arayüzü de Siri gibi tüm ekranı kaplamayacak, macOS’te olduğu gibi ekranı ortalayan bir metin kutusu olarak karşımıza gelecek. Böylece kullanıcılar çalışmakta oldukları içerikleri arka planda tutabilecekler. Arama çok daha kapsamlı olacak, her türlü içerik aranabilir olacak.

  Scribble adını verdikleri yeni bir özellik ile el yazısı normal metne otomatik çevrilebilecek, böylece normal metinden farksız kopyalanabilir ve yapıştırılabilir olacak. Tüm metin alanları Apple Pencil ile el yazısını destekleyecek.

  watchOS 7

  iOS 14’te olduğu gibi Harita yönlendirmelerinde bisiklet sürme geliyor. iOS’te tanıtılan bir başka özellik olan dil çevirisi Siri ile watchOS’te de desteklenecek.

  Sağlık tarafında el yıkama tanıması geliyor. El yıkama tanındığında 20 saniye otomatik geri sayım başlıyor.

  Dans gibi yeni antrenman tipleri geliyor. Dans hareketlerini izleyerek ne kadar kalori yaktığınızı hesaplayabilecek.

  Kullanıcıların oluşturduğu kadranlar (watch face) paylaşılabilecek.

  Uyku analizi için yeni bir uygulama da geliyor.

  Gizlilik

  Gizililiği üst düzeye çıkarmak için kullanıcılar kesin konumları yerine yaklaşık konumlarını paylaşabilecekler. Yine kullanıcı gizliliği için konuşma tanıma artık aygıt üzerinde yapılacak. Yeni gelecek Çeviri uygulamasında da gizlilik ön planda. Bu uygulama içinde çeviriler yine aygıt üzerinde yapılacak ve ilk etapta 11 dil desteği bulunacak. Türkçe şimdilik bu diller arasında bulunmamakta.

  Mikrofon veya kamera etkin olduğunda kullanıcıya durum çubuğunda bir belirteç gösterilecek.

  App Store’da uygulama sayfasında uygulamanın istediği izinler listelenecek, kullanıcılar uygulamayı indirmeden önce bu izinlerin neler olduğunu görebilecek.

  macOS Big Sur

  macOS X güncellemelerinden sonra en büyük güncelleme olarak anılan macOS Big Sur tanıtıldı. macOS daha ferah olduğu belirtilen yeni bir tasarıma kavuştu.

  Mesajlar ve Haritalar için iOS’te tanıtılan özelliklerin macOS’te de geleceği aktarıldı.

  Safari ziyaret edilen siteler için engellenen izleyicileri araç çubuğunda gösterecek. Eklentilere verilen izinler için kullanıcıya daha çok kontrol veriliyor ve kullanıcılar eklentilerin hangi sayfalarda etkin olacağını seçebilecek. Safari farklı dilde gösterilen sayfaları kullanıcının ana diline çevirebilecek.

  Yerel iPad uygulamalarını Mac’e taşımaya olanak sağlayan Mac Catalyst’e klavye kısayolları, çoklu ekran desteği gibi macOS’e özgü geliştirme olanağı sunan API’ler eklendiği belirtildi. macOS’teki Haritalar ile Mesajlar uygulamaları da Mac Catalyst teknolojisini kullanan uygulamalar arasına katıldı.

  Apple Silikon

  Etkinliğin sonunda Apple, yıllar içinde iPhone, iPad ve Apple Watch için geliştirdiği işlemcilerini Mac’ler için de kullanacağını resmi olarak duyurdu. Intel işlemcileri desteklemeyi sürdüreceklerini belirten Apple, geliştiricilerin yeni Xcode sürümüyle hem Intel hem de Apple Silikon mimarisini destekleyecek evrensel uygulamalar oluşturabileceklerini iletti. Bu destek henüz gelmemiş var olan uygulamalar için de son kullanıcıların Rosetta 2 teknolojisi ile ilk günden bu uygulamaları kullanabilecekleri belirtildi.

  Bu yıl Apple, çevrimiçi gerçekleştirdiği WWDC 2020 konferansı ile birlikte uzaktan konferans deneyiminin nasıl olması gerektiğini herkese göstermiş oldu. Profesyonelce hazırlanmış çekimleriyle özellikle açılış sunumu (keynote) adeta izleyiciyi ekrana kilitledi. Her ne kadar tanıtılan API’lerin sayısı geçmiş yılları aratmış olsa da genel olarak doyurucu bir geliştirici konferansı olduğunu söylemek gerekir.

  Dijital ürün perspektifinden ele aldığımızda duyurulan API’lar arasında Uygulama Klipleri ve araç takımları (widgets)’taki yenilikler ürünlerimizde doğrudan uygulayabileceğimiz özellikler olarak ön plana çıkıyor. Uygulama klipleri ile kullanıcının o an yapmak istediği şey ile doğrudan ilgili, hızlı, pratik bilgi sunulabiliyor. Uygulamaların küçük bir kesimi kullanıcılara sunularak uygulamanın ne işe yaradığını keşfetmeleri için kolay bir yöntem sağlıyor. Uygulama yüklü değilse Uygulama Klipi doğrudan görüntülenip kullanıcının uygulamayı rahatça indirmesi için bir seçenek sunulabilecek. Araç takımları ise kullanıcıya kişisel, anlık, ilişkili etkileşim sunmaya yarıyor. Ana ekranda konumlandırılabilmesi ile kullanıcıya uygulama içeriğini her zaman ulaştırma olanağı tanınıyor. Sonraki yazılarımızda bu iki yeni özelliği derinlemesine sizlere aktaracağız.

  Murat Ergun

  Murat Ergun / Senior Engineering Manager