BASIN BÜLTENİ

İstanbul – 24.09.2019

Commencis ve finleap’ten Berlin merkezli yeni teknoloji şirketi, finbyte

Türkiye’de ve dünyada alanında önde gelen şirketlerin dijitalde büyümelerine öncülük eden Commencis ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen fintech firmalarından finleap, Avrupa’daki şirketlere fintech çözümleri üretmek amacıyla Berlin merkezli finbyte’ı kurdu.

Türkiye’de ve dünyada alanında önde gelen şirketlerin dijitalde büyümelerine öncülük eden Commencis’in teknoloji deneyimi ve bilgi birikimiyle, Avrupa’nın en hızlı büyüyen fintech firmalarından finleap’in, Avrupa fintech ekosistemindeki güçlü konumunu bir araya getiren ‘finbyte’, başta fintech şirketleri olmak üzere Avrupa’daki şirketler için teknoloji üretecek.

Yeni ortak girişim finbyte’ın, özellikle fintech alanında olmak üzere Avrupa’nın giderek artan yazılım, büyük veri ve analitik çözümlerine yönelik ihtiyaçlarına cevap vererek, şirketleri başarıya taşıyan öncü bir teknoloji şirketi olması hedefleniyor.

Commencis Yönetim Kurulu Başkanı Fatih İşbecer, Berlin’de kurulan yeni şirket hakkında “Yaklaşık 20 yıl önce mobil teknolojileri alanında Pozitron’la başladığımız yolculuğa uzun yılların bilgi birikimi ve deneyimini beraberinde getirdiğimiz Commencis ile devam ettik. Bugün ise Berlin’de yeni bir sayfa açarak finleap ile beraber finbyte’ı kurmuş olmaktan dolayı çok mutluyum. Amerika ve İngiltere’deki başarılarımız sonrası finbyte’in kısa sürede, başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa’da teknoloji üreten önemli bir merkez haline geleceğini düşünüyorum. Aynı zamanda finbyte ile İstanbul ve Berlin arasında bir teknolojisi köprüsü kurarak, Türkiye’nin teknoloji ihracatına katkı sağlamayı hedefliyoruz. Commencis ve finleap gibi alanlarında son derece başarılı iki şirketin güçlerini birleştirerek Avrupa pazarında fintech çözümleri üretme ve yazılım geliştirme alanlarında ciddi bir dönüşüm yaratacağına dair inancım tam.” değerlendirmesinde bulundu.

finbyte’ın kurulmasıyla beraber Commencis, Batı Avrupa’daki faaliyetlerini artırarak Türk mühendislerin Batı Avrupa’ya yazılım alanında ihracat yapmasına imkan tanırken, finleap de Avrupa’da fintech alanındaki lider pozisyonunu daha da güçlendirecek.

finbyte

finbyte, halen finleap Teknoloji Direktörü olarak görev yapan eski Pozitron ailesi üyesi Anıl Can Baykal tarafından yönetilecek. finbyte CEO’su Anıl Can Baykal, bu ortak girişim hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi:

Hem Commencis hem de finleap kendi uzmanlık alanlarında çok güçlü iki şirket. finbyte’ın kurulmasıyla beraber, hayata geçireceğimiz yüksek kaliteli ürünler ve fintech çözümleri ile dijital dönüşüm çağında Avrupa’daki şirketleri başarıya taşıyacağımıza inanıyorum. Ayrıca eski bir Pozitron’lu olarak bu yeni başlangıçta yer almak ve aynı ekiple çalışacak olmak benim için son derece heyecan verici. finbyte, Avrupa’daki şirketlerin yenilikçi ürün geliştirme süreçlerini hızlandırarak çok daha kısa sürede piyasaya ürün çıkarmalarına olanak sağlayacak.

Commencis gibi güçlü bir teknoloji şirketiyle ortaklık yaparak finbyte’ı kurmuş olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirten finleap’in kurucusu ve CEO’su Ramin Niroumand da “finbyte’in Avrupa’da kısa sürede önemli bir teknoloji şirketi haline gelerek hem finleap’e hem de Avrupa’daki diğer fintech şirketlerine önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.” dedi.

Commencis, daha önce mobil teknoloji firması Pozitron’u İngiltere merkezli Monitise’a satarak Türkiye’nin B2B alanındaki en büyük exitlerinden birini yapan Fatih ve Fırat İşbecer tarafından 2018 yılında kuruldu. Büyük veri, bulut bilişim, yapay zeka ve yazılım alanlarında faaliyet gösteren Commencis, dünyada önde gelen şirketlerin dijitalde büyümelerine öncülük etmektedir.

2014 yılında IONIQ Group ve Ramin Niroumand tarafından Berlin’de kurulan, Avrupa’nın alanında lider fintech firması finleap, finans teknolojileri alanında şirketlere destek olurken, SaaS çözümleri de sunuyor.

Daha fazla bilgi için: www.finbyte.com

Commencis hakkında

Commencis, 20 yılı aşkın teknoloji geçmişine sahip bir ekip ile dünyada önde gelen markaların dijitalde büyümelerine öncülük etmektedir.

Dijital dönüşüm alanında global bir marka yaratma amacıyla yola çıkan Commencis, şirketlerin dijital kanallarını inşa etmekte, büyük veri, analitik, yapay zeka ve bulut bilişim çözümleri sunmaktadır.

Alanında uzman 200’den fazla çalışanıyla Commencis, finans, perakende, e-ticaret, sigorta, hava yolları ve eğlence gibi farklı sektörlerde sahip olduğu teknoloji uzmanlığı ve tecrübesini birleştirerek alanında öncü markaları başarıya taşır.

For all media inquiries, media@commencis.com